Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności mieści się:
przy ul. Bolesława Chrobrego 27a (Internat)
73 - 200 Choszczno
Zespół działa na obszarze Powiatu Choszczeńskiego.
Zakres działania Zespołu:
• orzekanie o niepełnosprawności osób w wieku poniżej 16 roku życia (dzieci),
• orzekanie o stopniu niepełnosprawności osób w wieku powyżej 16 roku życia (osoby dorosłe),
• wystawianie legitymacji dokumentujących niepełnosprawność.
• wydawanie kart parkingowych (od 1 lipca 2014 r.)
Uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia
Ogólny opis
1. Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka przed ukończeniem 16 roku życia może być podstawą do wypłaty zasiłku pielęgnacyjnego, a także do korzystania z ulg i uprawnień przysługujących na podstawie odrębnych przepisów.
2. Szczegółowe kryteria orzekania o niepełnosprawności osób do 16 roku życia określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia (Dz.U. 2002 r. Nr 17 poz. 162, z późn. zm.).
3. Wniosek o orzeczenie niepełnosprawności dla dziecka do 16 roku życia może złożyć jej przedstawiciel ustawowy albo, za jego zgodą, ośrodek pomocy społecznej.
4. Wniosek o orzeczenie niepełnosprawności składa się do Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (w miastach na prawach powiatu - Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności), właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu dziecka, którego wniosek dotyczy.
5. Właściwość miejscową zespołu orzekającego o niepełnosprawności ustala się według miejsca pobytu w przypadku osób:
a. Przebywających poza miejscem stałego pobytu ponad dwa miesiące ze względów zdrowotnych lub rodzinnych.
b. Przebywających w domach pomocy społecznej i ośrodkach wsparcia w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.
6. Niepełnosprawność dziecka orzeka się na czas określony, jednak na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 16 roku życia.
Uzyskanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności osoby powyżej 16 roku życia
Ogólny opis
1. Orzekanie o stopniu niepełnosprawności jest orzecznictwem pozarentowym.
2. Wniosek o orzeczenie stopnia niepełnosprawności może złożyć osoba zainteresowana, jej przedstawiciel ustawowy albo, za ich zgodą, ośrodek pomocy społecznej.
3. W zależności od stopnia naruszenia sprawności organizmu ustala się następujące trzy stopnie niepełnosprawności:
a. Znaczny - do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
b. Umiarkowany - do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
c. Lekki - do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mającą ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
4. Stopień niepełnosprawności osoby zainteresowanej orzeka się na czas określony lub na stałe.
Wymagane dokumenty
1. Wypełniony formularz wniosku;
2. Zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się dziecko (wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku) (oryginał) - w przypadku dzieci do 16 roku życia;
3. Zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących potwierdzone aktualnymi wynikami badań diagnostycznych, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się osoba zainteresowana (wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku) (oryginał) - w przypadku osób powyżej 16 roku życia;
4. Kserokopie dokumentów medycznych mogących mieć wpływ na ustalenie niepełnosprawności i stopnia niepełnosprawności (oryginał do wglądu).
5. Pełnomocnictwo - w przypadku ustanowienia pełnomocnika (oryginał lub urzędowo poświadczony odpis) wraz z dowodem uiszczenia stosownej opłaty.
Sposób dostarczania dokumentów:
1. Wymagane dokumenty należy dostarczyć do urzędu na jeden z poniższych sposobów:
a. Przesłać pocztą tradycyjną (dla celów dowodowych zaleca się przesłanie listem poleconym).
b. Złożyć bezpośrednio w urzędzie w godzinach jego pracy.
Dokumenty do wglądu okazuje się urzędnikowi przy składaniu wniosku.
2. Dokumenty, które mają być dostarczone w oryginałach lub uwierzytelnionych kopiach należy złożyć bezpośrednio w urzędzie lub przesłać pocztą tradycyjną.
3. Jeżeli przedłożona wraz z wnioskiem dokumentacja będzie niewystarczająca do wydania orzeczenia o niepełnosprawności, Wnioskodawca zostanie na piśmie powiadomiony o konieczności jej uzupełnienia w określonym terminie.
4. Nieuzupełnienie dokumentacji w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
Terminy i sposób załatwienia sprawy
1. o terminie rozpatrzenia wniosku, nie później niż 7 dni przed dniem jego rozpatrzenia, zawiadamia się przedstawiciela ustawowego dziecka.
Wydanie karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej
Ogólny opis
1. Karta parkingowa potwierdza uprawnienia:
a. Do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
2. Kartę parkingową wydaje osobie niepełnosprawnej przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu samochodowego w sposób umożliwiający jej odczytanie, a jeśli pojazd nie posiada przedniej szyby – w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu, w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności.
3. Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu samochodowego w sposób umożliwiający jej odczytanie.
4. Karta parkingowa jest dokumentem o standardzie międzynarodowym, który obowiązuje nie tylko na terenie Polski, ale także w krajach Unii Europejskiej. Jednak w poszczególnych krajach członkowskich obowiązują odrębne przepisy wynikające z prawa drogowego dla danego kraju, odrębne ulgi i uprawnienia dla niepełnosprawnych.
Wymagane dokumenty
1. Wypełniony formularz wniosku.
2. Dowód wniesienia (uiszczenia) opłaty - 21 zł.
3. Fotografia o wym. 35mm x 45mm odzwierciedlająca aktualny wizerunek osoby, której dotyczy, przedstawiająca tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami.
4. Dowód osobisty, a w uzasadnionych przypadkach - inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości (do wglądu).
5. Kserokopia orzeczenia, wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności, o zaliczeniu do znacznego stopnia niepełnosprawności lub o zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności o przyczynie niepełnosprawności z kodu 04-O, 05-R lub 10-N ze wskazaniem spełniania przesłanek określonych w art.8 ust. 3a ustawy Prawo o ruchu drogowym (Oryginały wszystkich orzeczeń należy przedłożyć do wglądu).
Opłaty
1. Kwota opłaty: 21 PLN.
2. Opłatę w wymaganej wysokości należy wpłacić na konto Starostwa Powiatowego w Choszcznie przelewem, przekazem pocztowym - wzór przekazu w plikach do pobrania
Termin wniesienia opłaty: najpóźniej w dniu składania wniosku.
Terminy i sposób załatwienia sprawy
1. W przypadku niespełnienia warunków do otrzymania karty parkingowej, przewodniczący zespołu, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku spełniającego wymogi formalne, informuje w formie pisemnej osobę niepełnosprawną lub placówkę o odmowie przyznania karty wraz z uzasadnieniem.
2. W przypadku spełnienia warunków do otrzymania karty parkingowej, przewodniczący zespołu w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku spełniającego wymogi formalne, informuje osobę niepełnosprawną lub placówkę o terminie i miejscu odbioru karty.
3. Dokument może być odebrany:
a. Osobiście lub przez pełnomocnika w siedzibie urzędu.
b. Osoba niepełnosprawna odbiera kartę parkingową osobiście, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość albo przez ustanowionego pełnomocnika po okazaniu przez niego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość oraz pisemnego pełnomocnictwa do odbioru karty.
Wydanie legitymacji dla osoby niepełnosprawnej:
Ogólny opis
1. W przypadku orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, starosta wystawia legitymację dokumentującą niepełnosprawność.
2. W przypadku orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień osoby, która ukończyła 16 rok życia, starosta wystawia legitymację dokumentującą stopień niepełnosprawności.
3. Legitymacja dla osoby niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia wydawana jest na wniosek podpisany przez przedstawiciela ustawowego.
4. Legitymacja osoby niepełnosprawnej uprawnia do ulg w przejazdach komunikacją miejską, kolejową i PKS na podstawie odrębnych przepisów.
Wymagane dokumenty
Wypełniony formularz wniosku
Osoby powyżej 16 roku życia dodatkowo:
Jedno aktualne zdjęcie osoby zainteresowanej o wymiarach 35 mm x 45 mm (podpisane na odwrocie imieniem i nazwiskiem)
Sposób dostarczania dokumentów
1. Wymagane dokumenty należy dostarczyć do urzędu na jeden z poniższych sposobów:
a. Przesłać pocztą tradycyjną (dla celów dowodowych zaleca się przesłanie listem poleconym).
b. Złożyć bezpośrednio w urzędzie w godzinach jego pracy.
Dokumenty do wglądu okazuje się urzędnikowi prowadzącemu sprawę przy składaniu wniosku.
W przypadku braków formalnych w dostarczonych dokumentach Wnioskodawca zostanie pisemnie wezwany do ich uzupełnienia w terminie 7 dni.
Informacje na temat przebiegu sprawy
1. Wszelkie informacje na temat przebiegu sprawy można uzyskać kontaktując się z urzędem osobiście.
Telefonicznie lub osobom postronnym nie są udzielane żadne informacje o stanie toczonej sprawy lub innych kwestiach związanych z wydaniem orzeczenia.