1. Wniosek o wydanie decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych.
We wniosku o zatwierdzenie projektu robót geologicznych zamieszcza się informację o prawach, jakie przysługują wnioskodawcy do nieruchomości, w granicach której roboty te mają być wykonywane.
Załączniki:
Projekt robót geologicznych zawierający informacje wyszczególnione w art. 79 ustawy Prawo geologiczne i górnicze tj.
1) cel zamierzonych robót oraz sposób jego osiągnięcia;
2) rodzaj dokumentacji geologicznej mającej powstać w wyniku robót geologicznych;
3) harmonogram robót geologicznych;
4) przestrzeń, w obrębie której mają być wykonywane roboty geologiczne;
5) przedsięwzięcia konieczne ze względu na ochronę środowiska, w tym wód podziemnych, sposób likwidacji wyrobisk, otworów wiertniczych, rekultywacji gruntów, a także czynności mające na celu zapobieżenie szkodom powstałym wskutek wykonywania zamierzonych robót.
Projekt robót geologicznych musi być wykonany zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących projektów robót geologicznych, w tym robót, których wykonywanie wymaga uzyskania koncesji. Projekt składa się w 2 egzemplarzach.
Na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie opłata skarbowa wynosi 10 zł. Opłatę za decyzję należy uiścić na konto Urzędu Miejskiego w Choszcznie, Bank GBS w Choszcznie, nr konta: 83 8359 0005 0028 9098 2000 0005,z dopiskiem „za decyzję zatwierdzającą projekt robót geologicznych". Dowód zapłaty należy załączyć do wniosku.
W przypadku przedkładania pełnomocnictwa opłata skarbowa od udzielonego pełnomocnictwa wynosi 17 zł. Opłatę za zezwolenie należy uiścić na konto Urzędu Miejskiego w Choszcznie, Bank GBS w Choszcznie, nr konta; 83 8359 0005 0028 9098 2000 0005, z dopiskiem „za pełnomocnictwo", jeżeli jest wymagana.
Wniosek w formie papierowej należy złożyć w Starostwie Powiatowym w Choszcznie ul. Nadbrzeżna 2, 73-200 Choszczno (kancelaria).
Nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, ul. Bolesława Chrobrego 27, pok. nr 202, tel./fax. 95 765 85 11, ochrona@powiatchoszczno.pl
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie za pośrednictwem Starosty Choszczeńskiego w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.
Art. 79, 80, 156, 161 ust.2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze.
Uwagi:
Do starosty, jako organu administracji geologicznej pierwszej instancji, należą sprawy związane z zatwierdzaniem projektów robót geologicznych oraz dokumentacjami geologicznymi, dotyczące:
1) złóż kopalin nieobjętych własnością górniczą, poszukiwanych lub rozpoznawanych na obszarze do 2 ha w celu wydobycia metodą odkrywkową w ilości do 20 000 m3w roku kalendarzowym i bez użycia środków strzałowych;
2) ujęć wód podziemnych, których przewidywane lub ustalone zasoby nie przekraczają 50 m3/h;
3) badań geologiczno-inżynierskich wykonywanych na potrzeby zagospodarowania przestrzennego gminy oraz warunków posadawiania obiektów budowlanych, z wyłączeniem ponadwojewódzkich inwestycji drogowych;
4) odwodnień budowlanych o wydajności nieprzekraczającej 50 m3/h;
5) robót geologicznych wykonywanych w celu wykorzystywania ciepła ziemi;
6) warunków hydrogeologicznych w związku z zamierzonym wykonywaniem przedsięwzięć mogących negatywnie oddziaływać na wody podziemne, w tym powodować ich zanieczyszczenie, dotyczących inwestycji zaliczonych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko może być wymagany, z wyłączeniem przedsięwzięć mogących negatywnie oddziaływać na wody lecznicze, oraz ponadwojewódzkich inwestycji liniowych.