Rozdział 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.
Art. 379 oraz art. 380 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
Organem właściwym do przeprowadzenia kontroli jest Starosta Choszczeński, udzielający upoważnienia do przeprowadzenia kontroli w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska pracownikom Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Choszcznie.
Kontrole planuje się i przeprowadza po uprzednim dokonaniu analizy prawdopodobieństwa naruszenia przepisów o ochronie środowiska w ramach wykonywania działalności gospodarczej. Analiza obejmuje identyfikację obszarów podmiotowych i przedmiotowych, w których ryzyko naruszenia przepisów jest największe. Nie dokonuje się rzeczonej analizy, m.in. w przypadku gdy organ poweźmie uzasadnione podejrzenie zagrożenia życia lub zdrowia, popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, innego naruszenia prawnego zakazu lub niedopełnienia prawnego obowiązku w wyniku wykonywania działalności gospodarczej objętej kontrolą.
Organ kontroli zawiadamia przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli.
Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli zawiera:
1. oznaczenie organu;
2. datę i miejsce wystawienia;
3. oznaczenie przedsiębiorcy;
4. wskazanie zakresu przedmiotowego kontroli;
5. imię, nazwisko oraz podpis osoby upoważnionej do zawiadomienia z podaniem zajmowanego stanowiska lub funkcji.
Kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia.
Zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli nie dokonuje się w przypadkach wymienionych w art. 48 ust. 11 ustawy Prawo przedsiębiorców.
Czynności kontrolne mogą być wykonywane przez pracowników organu kontroli po okazaniu Przedsiębiorcy albo osobie przez niego upoważnionej legitymacji służbowej upoważniającej do wykonywania takich czynność oraz po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, chyba, że odrębne przepisy przewidują możliwość podjęcia kontroli po okazaniu legitymacji. W takim przypadku upoważnienie doręcza się przedsiębiorcy albo osobie przez niego upoważnionej w terminie określonym w tych przepisach, lecz nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia wszczęcia kontroli.
Wymogi prawne ww. upoważnienia zawiera art. 49 ust. 7 ustawy Prawo przedsiębiorców.
Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do:
1. wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 - na pozostały teren;
2. przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
3. żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
4. żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.
Czynności kontrolne wykonuje się w obecności przedsiębiorcy lub osoby przez niego upoważnionej. Kierownik kontrolowanego podmiotu oraz kontrolowana osoba fizyczna obowiązani są umożliwić przeprowadzanie kontroli.
Organ prowadzący kontrolę wykonuje ją w obecności Przedsiębiorcy lub osoby przez niego upoważnionej, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 50 ustawy Prawo przedsiębiorców.
Z czynności kontrolnych kontrolujący sporządza protokół, którego jeden egzemplarz doręcza kierownikowi kontrolowanego podmiotu lub kontrolowanej osobie fizycznej.
Protokół podpisują kontrolujący oraz kierownik kontrolowanego podmiotu lub kontrolowana osoba fizyczna, którzy mogą wnieść do protokołu zastrzeżenia i uwagi wraz z uzasadnieniem.
W razie odmowy podpisania protokołu przez kierownika kontrolowanego podmiotu lub kontrolowaną osobę fizyczną kontrolujący umieszcza o tym wzmiankę w protokole, a odmawiający podpisu może, w terminie 7 dni, przedstawić swoje stanowisko na piśmie Staroście Choszczeńskiemu.
Starosta Choszczeński występują do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o podjęcie odpowiednich działań będących w jego kompetencji, jeżeli w wyniku kontroli organy te stwierdzą naruszenie przez kontrolowany podmiot przepisów o ochronie środowiska lub występuje uzasadnione podejrzenie, że takie naruszenie mogło nastąpić, przekazując dokumentację sprawy.