1. Wniosek o rejestrację jednostki (druk do pobrania) wraz z załącznikami.
2. Potwierdzenie wniesienia opłaty za rejestrację jednostki i wydanie dokumentu rejestracyjnego.
3. Pełnomocnictwo potwierdzające działanie w imieniu pozostałych współwłaścicieli, w przypadku jeśli jednostka pływająca jest przedmiotem współwłasności, bądź jeśli pełnomocnik działa w imieniu właściciela jednostki.
4. Potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo.
5. Kopia dowodu tożsamości.
6. Oświadczenie o adresie zamieszkania.
7. Dowód własności, którym może być w szczególności:
a) faktura VAT,
b) umowa sprzedaży, zamiany, darowizny,
c) prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności,
d) w przypadku jednostek budowanych systemem gospodarczym - pisemne oświadczenie budowniczego. W przypadku jednostek pływających wybudowanych przed dniem 1 sierpnia 2020 r. dowodem własności może być również oświadczenie właściciela. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.” Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
8. W przypadku rejestracji jednostki w innym rejestrze w kraju lub za granicą - zaświadczenie o wykreśleniu jednostki z rejestru polskiego lub zagranicznego, w którym była zarejestrowana.
9. W przypadku posiadania przez jednostkę numeru INI lub numeru identyfikacyjnego: czytelne zdjęcie tabliczki znamionowej z numerem identyfikacyjnym, deklaracja CE lub dokument rejestracyjny.
10. Dokumenty potwierdzające dane jednostki.
Wniosek o rejestrację może być złożony w formie papierowej lub elektronicznej poprzez Aplikację Konta Interesanta: https://interesant.reja24.gov.pl. Wniosek złożony w formie elektronicznej jest opatrzony:
1) podpisem zaufanym albo
2) kwalifikowanym podpisem elektronicznym, albo
3) podpisem osobistym
Opłata za rozpatrzenie wniosku o rejestrację jednostki i wydanie dokumentu rejestracyjnego wynosi 80 zł. Opłatę należy uiścić na konto Starostwa Powiatowego w Choszcznie, PKO BP nr konta: 38 1020 4867 0000 1102 0007 9731, z dopiskiem „opłata za rejestrację jednostki pływającej”.
W przypadku przedkładania pełnomocnictwa opłata skarbowa od udzielonego pełnomocnictwa wynosi 17 zł. Opłatę za zezwolenie należy uiścić na konto Urzędu Miejskiego w Choszcznie, Bank GBS w Choszcznie, nr konta; 83 8359 0005 0028 9098 2000 0005, z dopiskiem „za pełnomocnictwo", jeżeli jest wymagana.
Wniosek w formie papierowej należy złożyć w Starostwie Powiatowym w Choszcznie ul. Nadbrzeżna 2, 73-200 Choszczno (kancelaria). Wniosek o rejestrację w formie elektronicznej poprzez Aplikację Konta Interesanta: https://interesant.reja24.gov.pl.
Organ rejestrujący wpisuje jednostkę pływającą do rejestru albo wydaje decyzję o odmowie wpisania jednostki pływającej do rejestru w terminie 30 dni, licząc od dnia złożenia kompletnego wniosku o rejestrację. Rejestracja jachtów i innych jednostek pływających odbywać się będzie poprzez elektroniczny ogólnokrajowy system REJA24.
Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, ul. Bolesława Chrobrego 27, pok. nr 203, tel./fax. 95 765 85 11, ochrona@powiatchoszczno.pl
Od decyzji organu rejestrującego o odmowie wpisania jednostki pływającej do rejestru przysługuje odwołanie do:
1. Ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej - w przypadku jednostki pływającej, co do której we wniosku o rejestrację zawarto informację o zamiarze jej eksploatowania na wodach morskich albo na wodach morskich i śródlądowych.
2. Ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej - w przypadku jednostki pływającej, co do której we wniosku o rejestrację zawarto informację o zamiarze jej eksploatowania na wodach śródlądowych.
1. Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 kwietnia 2018 r. o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m.
2. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 17 kwietnia 2020 r. w sprawie rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m.
3. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 7 lutego 2020 r. w sprawie wysokości opłat związanych z rejestracją jachtów i innych jednostek pływających do 24 m.
Obowiązkowi rejestracji podlega:
1) jacht oraz jednostka pływająca używana do amatorskiego połowu ryb o długości większej niż 7,5 m lub napędzie mechanicznym o mocy większej niż 15 kW;
2) jednostka pływająca używana do połowów rybackich,
3) jednostka pływająca uprawiająca żeglugę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- o ile nie posiada innej niż polska przynależności.
2. Obowiązkowi rejestracji, o którym mowa w ust. 1, nie podlega:
1) jednostka pływająca przeznaczona wyłącznie do regat i zawodów sportowych, posiadająca klasę regatową i ważny certyfikat wydany przez polski związek sportowy albo podmiot właściwy dla państwa bandery jachtu oraz regatowa łódź wiosłowa;
2) jednostka pływająca napędzana wyłącznie siłą ludzkich mięśni;
3) deska surfingowa, deska z żaglem lub inna podobna jednostka pływająca.
3. Jednostka pływająca o długości do 24 m, która nie podlega obowiązkowi rejestracji, może być zarejestrowana na wniosek właściciela.